Prawdziwe amerykańskie auto to marzenie wielu fanów motoryzacji w Polsce. Wbrew pozorom nie jest to inwestycja, która wiąże się z poniesieniem ogromnych kosztów. Przez wielu jest określana jako rozwiązanie wyjątkowo opłacalne. Amerykańskie klasyki są sprowadzane już od początków lat dziewięćdziesiątych, jednak pod koniec 1999 roku import rozszerzył się również o pojazdy aktualne.
Proces rejestracji pojazdu nie należy do skomplikowanych i jest podobny do rejestracji pojazdu sprowadzonego z Unii Europejskiej. Należy jednak zwrócić uwagę na to, aby mieć przetłumaczone dokumenty z odprawy celnej, title certificate, potwierdzenie zapłaty akcyzy, a także fakturę.
Pamiętaj o opłatach importowych
Poza opłatami związanymi z holowaniem samochodu i wykupem kontenerowca na statku musimy również pamiętać o opłaceniu kosztów importowych. Przed rejestracją musimy mieć udokumentowaną opłatę za cło, akcyzę i podatek VAT.
Jakie informacje o samochodzie będą nam potrzebne?
Kolejnym krokiem jest ściągnięcie dokumentacji samochodu (np. karta pojazdu). Zwróć uwagę na to, że będzie ona sporządzona w języku angielskim. Z tego powodu musisz zadbać o to, aby uczytelnić dokumenty. W takim wypadku dobrym rozwiązaniem jest zamówienie profesjonalnego tłumaczenia, którego może dokonać tłumacz przysięgły.
Dostosuj pojazd do prawa europejskiego
W tym celu koniecznością będzie wizyta w specjalnym warsztacie, w którym pracownicy odpowiednio dostosują pojazd do obowiązującego w europie prawa. W większości przypadków wystarczy jedynie wymienić żarówki z czerwonych na pomarańczowe i wyłączyć światła obrysowe.
Ostatnim etapem jest wizyta w urzędzie komunikacyjnym. Skompletuj i zabierz ze sobą dokumenty takie jak:
- dowód osobisty,
- świadectwo przeglądu technicznego,
- potwierdzenie uiszczenia opłat celnych,
- dowód rejestracyjny (title),
- umowę kupna auta bądź fakturę,
- potwierdzenie zapłaty akcyzy.
Ile mam czasu na rejestrację pojazd z USA?
Tak samo, jak w przypadku kupna samochodu na polskim rynku czas, jaki nam przysługuje to trzydzieści dni. Pamiętaj jednak o tym, że formalności związane z cłem i podatkiem VAT muszą być dopełnione w ciągu czternastu dni. Z kolei w ciągu trzydziestu dni przed rejestracją należy opłacić akcyzę.
Ile kosztuje rejestracja pojazdu nabytego w USA?
Za rejestrację pojazdu zakupionego na rynku amerykańskim będziemy musieli zapłacić. Jest to wydatek rzędu 260 zł. Z racji, iż rejestracja pojazdu wiąże się z wypełnieniem wielu formalności, jest to proces czasochłonny.