Muscle car to klasyczny amerykański samochód, który w swoim nadwoziu skrywał wielki silnik, ogromną moc i moment obrotowy. Jest jednym z najpopularniejszych pojazdów lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych. Co właściwie oznacza określenie muscle car? Oczywiście mocne samochody, które zostały zaprojektowane w taki sposób, aby przypominały popularne w tamtych czasach modele. Od typowych aut sportowych wyróżniała ich przede wszystkim cena oraz fakt, iż posiadały tylną kanapę. Poniżej przedstawiamy listę najciekawszych muscle carów do roku 1970. Wszystkich chętnych zachęcamy do zapoznania się z artykułem.

Oldsmobile Rocket 88

Choć pojazd ten w porównaniu do innych aut przedstawionych w rankingu nie jest tak mocny i szybki, to właśnie on uznawany jest za pierwszy samochód, który można określić mianem muscle cara. Powstał w 1949 roku, w tamtych czasach był postrzegany jako niezwykle nowoczesny i szybki pojazd. Oldsmobile Rocket 88 został wyposażony w silnik o pojemności 5 litrów generujący 137 KM (101 kW). 

Oldsmobile Rocket – fot. Craigslist

Ford Mustang Shelby

Ten samochód zna praktycznie każda osoba, która miała jakąkolwiek styczność z motoryzacją. Mustangi, które zostały zmodyfikowane przez Carola Shelby’ego pierwszy raz na rynku pojawiły się w 1967 roku. Charakteryzowały się 7-litrowym silnikiem Forda. Jednostka napędowa produkowała 360 KM. Potężny motor Forda sprawił, że Ford Mustang Shelby był samochodem, który prędkość 96 km/h mógł osiągnąć już w około 6,2 s. Pojazd można było nabyć w wersji od 120-konnego rzędowego silnika 3.3 do 24-konnego V8 o pojemności 6.4.

Chevrolet Camaro ZL1

Chevrolet Camaro ZL1 zadebiutował w 1969 roku, niemalże natychmiast zyskując sporą rzeszę fanów. Camaro ZL1 to pojazd, który posiada cechy zarówno muscle cara, jak i również pony cara. Samochód został zaprojektowany w taki sposób, aby idealnie nadawał się do wyścigów typu drag. Cechowało go przyspieszenie do 96 km/h, prędkość tę osiągał jedynie w 5,3 s. Został wyposażony w 7-litrowy silnik V8 o mocy 436 KM i 610 Nm momentu obrotowego.

Chevrolet Camaro – fot. Unsplash

Chevrolet Chevelle SS 454 LS6

Zdecydowanie najlepszym okresem dla Chevrolet Chevelle SS był rok 1970, bowiem to właśnie wtedy do oferty firmy wszedł silnik 454 cali (7,4 l), oznaczany jako LS6. Prędkość 96 km/h rozwijał w granicach 6,1 s. Dzięki temu był określany jako godny konkurent dla pojazdu Plymouth Hemi 'Cuda. Chevrolet Chevelle SS 454 LS6 jest amerykańskim samochodem wpasowującym się w standardy klasy średniej. Produkował 462 KM – oficjalnie, natomiast po opuszczeniu fabryki liczba ta wynosiła ok. 500 KM.

Chevrolet Chevelle SS – fot. Craigslist

Dodge Challenger T/A

Samochód Dodge Challenger był zaprojektowany z myślą o sportach motorowych. Na rynku pojawił się stosunkowo późno, bowiem dopiero w roku 1970. Dodge Challenger T/A cechował się tym, że posiadał najmniejszy silnik V8 w całej ofercie oraz był wyposażony w motor o pojemności 5,6 litra. Wzbogacony o pakiet Six-Pack podnosił moc do 293 KM, jednak moc jednostki (która posiadała zmodyfikowaną głowicę, a także była specjalnie wzmocniona) wynosiła około od 320 do 350 KM.

Marzysz o zakupie klasycznego amerykańskiego muscle car’a? Sprawdzimy go dla Ciebie z USA do Polski – skontaktuj się z nami, a opowiemy Ci jak wygląda cała procedura.